top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıEskibağ Butik Hotel

BÜYÜKADA

Güncelleme tarihi: 20 Ara 2021

İstanbul’un İncisi Büyükada...


Daha evvelki yazımızda bahsettiğimiz Prens Adaları’nın yüz ölçümü bakımından en büyüğü Büyükada’dır. Eski adı Prinkipo’ydu. Yunanca Prens anlamına gelir. En yüksek tepesi Yücetepe, ikincisi Hristos (İsa) Tepesi’dir. Nüfusu 2020 itibariyle kış döneminde 8000 civarındayken yazın bu sayı daha da artar.

Büyükada Köşkleri
Büyükada Köşkleri

Köşkleri, tarihi güzellikleri, doğanın içinde keşfedilecek parkurları ile İstanbul’a az ötede mesafede keyifli bir deneyimdir, Büyükada...Büyükada’da gezilebilecek yerler...Aya Yorgi ( Hagios Georgiyos) Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi - Büyükada
Aya Yorgi Kilisesi

Büyükada’nın en yüksek tepesinde, Yücetepe’de yer alır. Kilisenin de yer aldığı manastırın tarihi 1750’lere dayanır. Kilise ise 1905 yılında inşa edilmiştir. Lunapark meydanına vardıktan sonra dik yokuşu çıktıktan sonra ulaşabilirsiniz. Kilisede dilenen tüm dileklerin kabul olacağına dair bir inanç vardır. Her yıl, özellikle 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde ziyaretçi akınına uğrar. Tepeye ulaştıktan sonra kiliseyi gezebilir, dilerseniz eşsiz manzarada fotoğraflar çekebilirsiniz.


Not: Hagios (aya) Rum Ortodoks mezhebinde ‘aziz’ anlamına gelir.


Aya Dimitri (Hagios Dimitrios)  Kilisesi
Aya Dimitri (Hagios Dimitrios) Kilisesi

Aya Dimitri (Hagios Dimitrios) Kilisesi


Kumsal mevkiinde yer alır. 1856 yılında inşa edilmiştir. Kilisede yer alan sütunda, imparator

II.Justin’in baş harflerinden oluşan kabartma görülebilir.


Aya Panagia Kilisesi

Eski fayton meydanında yer alır. 1735 yılında inşa edilmiştir. Kilise içindeki ikonalar

görülmeye değer.


San Pasifiko Kilisesi

Merkezde, Yeni Sokak’ta yer alır. 1865 yılında inşa edilmiştir. İskeleye yürüme mesafesindedir.


Hamidiye Camii

2.Abdulhamid’in emri ile 1895’te ibadete açılmıştır. Yürüyerek ulaşılabilir.


Vapur İskelesi

1914 yılında, mimar Mihran Azaryan tarafından yapılmıştır. Büyükada’ya vapur seferleri ile geldiğinizde karşınıza çıkacak olan yapı çini kaplamalarla süslenmiştir.Saat Kulesi Büyükada
Saat Kulesi

Saat Meydanı

Merkezde yer alan meydan, saat kulesini ve birçok restoran / cafeyi kapsar. Saat kulesi 1923 yılında inşa edilmiştir.

Hükümet Konağı Büyükada
Hükümet Konağı Büyükada

Hükümet Konağı

Şimdilerde restorasyonu yapılan yapı Çankaya Caddesi üzerinde yer alan köşktür. Hacapulos köşkü olarak da bilinir. Uzun süre kaymakamlık binası olarak kullanılan bu yapı 10527 metrekaredir.
Sabuncakis Köşkü

Maden Mahallesi, Yılmaztürk Caddesi’nde yer alır. Yorgi Sabuncakis tarafından 1904 yılında inşa edilmiştir. Köşkün detaylarında mason simgeleri mevcuttur. Göz simgesi en dikkat çeken ayrıntıdır.


Sabuncakis Köşkü
Sabuncakis Köşkü

Con Paşa Köşkü

Nizam mahallesi, Çankaya Caddesi üzerinde yer alır.1880 yılında Con Paşa (John Avrimidis) tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Achileus Policistir. Köşkün dış cephesi göz alıcıdır. Merkezden yürüyerek veya bisikletle ulaşılabilir.


Rum Yetimhanesi

Merkezden Kadıyoran Yokuşunu izleyerek veya Lunapark Meydanı’ndan ulaşılabilir. İsa Tepesi’nde yer alır. 1898’de yapılan ahşap yapı 5 katlıdır ve 206 odası bulunur. Otel amacıyla inşa edilmiştir fakat 2.Abdülhamit izin vermeyince yapı yetimhane olarak kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa’nın en büyük, dünyanın ikinci en büyük ahşap yapısıdır.


Lev Troçki Evi
Lev Troçki Evi

Troçki Evi

Çankaya Caddesinde yer alır. Rus siyasetçi Lev Troçki bir süre bu evde sürgün yıllarını geçirmiştir. Yapının son hali görenleri üzecek bir halde olmasına karşın görülmesi gereken yerlerden.


139 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

PRENS ADALARI

Comments


bottom of page